Білімділер поралы

Дара және күрделі сан есім

Қазақ тілі
Сабақ тақырыбы: Дара және күрделі сан есім.
Сабақтың мақсаты: Оқушыларға дара және күрделі сан есім туралы түсінік беру.
Міндеттері:
1. Сан есімнен алған білім дағдыларын кеңейту, сан есімнің құрамдық түрлерін меңгерту, мәтіннен дара, күрделі сан есімдерді таба білуге үйрету;
2. Оқушылардың тілін және ойлау қабілетін дамыту, талдай білу дағдыларын қалыптастыру;
3. Балаларды кішіпейілділікке, адамгершілікке, ынтымақтастыққа, тіл тазалығын сақтауға тәрбиелеу.
Көрнекілігі:, цифрлар, нақыл сөздер, слайд.
Әдіс - тәсілдер: СТО стратегиялары
Пәнаралық байланыс: өзін - өзі тану, дүниетану, математика, әдебиеттік оқу.
Сабақтың типі: жаңа білімді меңгерту, ойын сабақ

Сабақтың барысы:
1. Қызығушылықты ояту. (Слайд 1, 2)
а) Қазақ тілім - өз тілім, ана тілім.
Абай, Мұхтар сөйлеген дана тілім.
Қастерлейді ұл - қызың мәңгі сені,
Болашағым, бақытым, дара тілім!
- Кемеңгер ғұлама ақын - жазушыларымыздың тілі, туған тіліміз - қазақ тілі сабағын бастаймыз.

2. Үй тапсырмасын тексеру.
«Қайталау - білім анасы»
Сөз неден құралады?
Дыбыс пен әріптің айырмашылығы неде?
“ Достық” сөзінің түбірін айт
Сын есім қандай сұрақтарға жауап береді?
« Тілдер күні» мерекесін қашан атап өттік?
Мәтіннің неше түрі бар?
«Ойға түстім, ойландым»
Кім шапшаң? Аулада 5 үйрек, қорада 3 үйрек, 1үйрек тығылды, 1 үйрек жығылды. Қалғаны неше үйрек?
Миға шабуыл
жеті қазына
жеті ата
жеті күн
жеті шелпек
жеті жұт
Оқулықпен жұмыс
9 - жаттығу.
Өлеңді мәнерлеп оқы. Сан есімдерді байланысты сөзі -
мен қоса теріп жаз.

Дәптермен жұмыс
Сергіту сәті
1, 2, 3 - қарлығаш боп ұш
4, 5, 6 - қарлығаш боп қалқы
7, 8, 9, 10 - қарлығаш боп қон
“Жеті” саны туралы не білеміз?
«Білімдіге дүние жарық»
10 - жаттығу.
Жұмбақтарды оқып, шешуін тап.
Сан есімдерді тауып, оларға сұрақ қой. Сан есімнің қай сөзбен байланысып тұрғанын айт.
11 - жаттығу
Сөйлемдерді көшіріп жаз. Сан есімдердің қай сөз табымен байланысып тұрғанын сызбамен көрсет. Олардың қай сөз табы екенін айт.
12 - жаттығу
Ребусты шеш. Мақалдың мәнін түсіндір.
13 - жаттығу
Көп нүктенің орнына сан есім қойып жаз. Сан есім сөйлемнің
қай мүшесі болып тұр? Сөйлемдегі сөздердің арасына неліктен сызықша қойылған?
14 - жаттығу
Құрамында сан есімі бар сөздерді сөзбен жаз.
Жеті жұрттың тілін біл...
15 - жаттығу
«Кім тапқыр?»ойыны. Көп нүктенің орнына тиісті сан есімдерді қойып жаз.
«Жетінші қысқы Азиада» туралы айту
«Сәулең болса кеудеңде»
«Әлемнің жеті кереметі» туралы айту
Венн диаграммасы
Сабақты бекіту
Сан есім деген не?
Дара сан есім деген не?
Күрделі сан есім деген не? мысал келтір.
Сабақты қорытындылау.
“Біздің нақты мақсатымыз - 2050 жылға қарай әлемнің аса дамыған
30 мемлекетінің қатарына қосылу”
Н. Ә. Назарбаев
Ол үшін елімізге білімді
өнерлі
сымбатты
әдепті
дені сау
елін сүйетін
патриот
азамат болып өсулерің керек. Ел ертеңі бүгіннен басталады.
Үйге тапсырма: 16 - жаттығу. 203 бет
Бағалау.
Не білдім?
Материал рейтингісі:
  • 0
барлық дауыс бергендер: 0
Басқа жаңалықтарды оқу:
Ақпарат
Қонақтар,тобындағы қолданушылар пікірін білдіре алмайды.
Үздік жаңалықтар
Бәйге бөлімі
  • Having fun. Abilities.

    To learn and practise Can/can't. To develop the pupil's habits of reading, speaking and writing, to support an interest to the English lesson.
  • Әртүрлі саладағы модельдер

    модель түрлерімен ажырата білуге, модель түрлерін анықтауға, модельдеудің қажеттілігін, оның пайдасын түсіндіру; оқушының шығармашылығын, ойлау қабілетін арттыру; еркін пікір білдіру мен өзара ...
  • Жұлдызды аспан

    Жұлдызды аспан – шоқжұлдыздар мен жұлдыздар олардың атаулары мен белгіленулері туралы ақпарат беру, айырмашылығын көрсету.
  • Зат есімнің септелуі

    Зат есімнің септелуі туралы түсінік беру. Септік жалғауларымен таныстырып, олардың сұрақтарын меңгерту. Оқушылардың топпен жұмыс істеу, ойлау, есте сақтау, зерделеу қабілеттерін дамыту.
  • Жұмбақ математика

    1 - ден 5 - ке дейін тура және кері санау, геометриялық пішіндерді ажырату; жұмбақ құрастыру, логикалық тапсырмаларды орындау арқылы балалардың тілін, ой – өрісін, ойлау қабілетін дамыту. ...
  • «Наурыз» С. Сейфуллин

    С. Сейфуллиның «Наурыз» өлеңді мәнерлеп оқиды. Сыни ойлауға үйренеді. Өлеңді жан - жақты талдайды. Жеке тұлға ретінде шығармашылыққа, іздемпаздылыққа баулу.
  • Ш. Мұртаза «Эльза – кішкентай періште»

    Жазушының өмірі мен шығармашылығынан мәлімет беру, үзіндіні толық талдау арқылы оқырманның рухани жан дүниесін байытудағы көркем шығарманың күш - қуатын таныту, идеялық мәнін ашу.
  • Презентацияларды құру. Безендіру шаблондары

    Презентацияны құру технологиясы туралы білімдерін қалыптастыру. Презентацияны жасауда өз шаблондарын құру технологиясын үйрену және оны практикада қолдана білу.
Соңғы пікірлер
Өз пікіріңді білдір
5 күндік оқу кестесі дұрыс па?
Ия керемет
Бұрыннан күткем
Еш өзгеріс келтірмеді
Маған бәрібір
Жоқ бұрынғысы дұрыс еді
Сайтта кім бар
Барлығы: 133
Қолданушылар: 0
Қонақтар: 133
Роботтар: 3
Ілмек сөздер
Сайт статистикасы
Яндекс.Метрика