Білімділер поралы

Білімді биологтар

Сабақтың тақырыбы: Білімді биологтар
Сабақтың мақсаты: Білімді жүйелеп қорытындылай отырып, ойлау және есте сақтау қабілеттерін арттыру, танымдық қызығуын дамыту, оқушылардың ұжымдасып жұмыс жасауын қалыптастыру, белсенділіктерін арттыру, жылдам қимылға, ұшқыр ойлауға дағдыландыру.
Сабақтың әдісі: сайыс сабақ
Сабақтың көрнекілігі: интерактивті тақта, суреттер.

Сабақтың жүрісі:
1. Ұйымдастыру кезеңі
2. Сайыстың шарттары
1. Ғажайып сұрақтар
2. Танымдық тапсырма
3. Аукцион
4. Ғалымдарды танимыз ба?
5. Суретті тапсырма

Ғажайып сұрақтар
1 - ТОП
1. Қан жасайтын мүше. (сүйектің кемік майы)
2. Адам қанындағы эритроцитердің бірігіп қалуы. (сүйектің кемік майы)
3. Жартылай қозғалмалы болып байланысқан сүйектер. (омыртқа жотасы)
4. Тұқым қуалау белгісін сақтайтын жіп, таяқша тәрізді түзіліс. (хромосома)
5. Өсу гормонының артық синтезделуінен болатын ауру. (акромегалия)
6. Сұйық дәнекер ұлпа. (қан)
7. Жүйке жасушасының ұзын өсіндісі. (аксон)
8. Жұлынның жалғасы. (сопақша ми)
9. Көздің қосымша бөліктері. (кірпік, қас, жас безі)
10. Ең ұзын бұлшық ет. (тігінші бұлшық еті)

2 - ТОП
1. Адам денесіндегі ең ұзын сүйек. (ортан жілік)
2. Тромбоциттердің негізгі қызметі. (қанның ұюы)
3. Құрылысы, түзілуі, атқаратын қызметі ұқсас жасушалар тобы. (ұлпа)
4. Ұйқы безден бөлініп қандағы қант мөлшерін реттейтін гормон. (инсулин)
5. Сүйек қандай ұлпа? (дәнекер)
6. Жасушаның энергия станциясы. (митохондрия)
7. Организмдердің тітіркенгіштерге жауап реакциясы. (рефлекс)
8. Жарық пен дыбысқа елең етіп, жылдам реакция көрсетуді қамтамасыз ететін ми бөлігі. (ортаңғы ми)
9. Денедегі ең кішкентай сүйек қайда орналасқан? (ортанғы құлақта)
10. Қозғалмайтын болып байланысқан сүйек. (бас, сегізкөз бен құйымшақ)

3 - ТОП
1. Қандағы ерекше нәруызды зат. (резус - фактор)
2. Жүйке жүйесінің қысқа өсіндісі. (дендрит)
3. Биологиялық белсенді химиялық заттар. (гормондар)
4. Тағамның құрамында йод жетіспегеннен болатын ауру. (эндемиялық зоб)
5. Мидың орташа салмағы. (1300 - 1400гр)
6. Үш басты бұлшық ет. (трицепс)
7. Эритроциттердегі ерекше нәруыз. (гемоглобин)
8. Әмбебеп донор қандай топтарға қан береді? ( Ι, ΙΙ, ΙΙΙ, ΙV )
9. Жұлынның орналасқан жері. (омыртқа жотасының өзегі)
10. Адамның ауруларды қабылдамау әрекеті. (иммунитет)

Танымдық тапсырма

1 - ТОП
Сұрақ: Скрипкашының мишығында ісік пайда болды. Ол бұрынғыша ойнай ала ма?
Жауап:
Жоқ, себебі мишық қаңқа бұлшықеттерінің үйлесімді жиырылуын реттейді. Әсіресе мойын, тұлға, аяқ - қол бұлшық еттерінің қозғалысын, дененің тепе - теңдігін сақтайды. Егер мишық жарақаттанса, адамның қол - аяғы тез шаршайды, қозғалысы, тепе - теңдігі, сөзі бұзылады

2 - ТОП
Сұрақ:
1492 жылы Рим Папасы Иннокетий VII - ні жасарту мақсатында оған 10 жасар 3 ұл баланың қанын ішкізгенін білесің бе? Бұл оған қан құюдың орнын алмастыра алар ма еді?
Жауап:
Жоқ, себебі ішкен қан ас қорыту жолына түсіп қорытылып кетеді. Ал қан құю бұл тікелей тамырға жіберіледі.

«Бейнеу ауданының әкімдігінің
Жұмағали Қалдығараев атындағы орта мектебі»КММ
Биология пәні мұғалімі: Абдуллаева Маржан Алдонгаровна

Білімді биологтар. жүктеу
Материал рейтингісі:
  • 0
барлық дауыс бергендер: 0
Басқа жаңалықтарды оқу:
Ақпарат
Қонақтар,тобындағы қолданушылар пікірін білдіре алмайды.
Үздік жаңалықтар
Бәйге бөлімі
  • Having fun. Abilities.

    To learn and practise Can/can't. To develop the pupil's habits of reading, speaking and writing, to support an interest to the English lesson.
  • Әртүрлі саладағы модельдер

    модель түрлерімен ажырата білуге, модель түрлерін анықтауға, модельдеудің қажеттілігін, оның пайдасын түсіндіру; оқушының шығармашылығын, ойлау қабілетін арттыру; еркін пікір білдіру мен өзара ...
  • Жұлдызды аспан

    Жұлдызды аспан – шоқжұлдыздар мен жұлдыздар олардың атаулары мен белгіленулері туралы ақпарат беру, айырмашылығын көрсету.
  • Зат есімнің септелуі

    Зат есімнің септелуі туралы түсінік беру. Септік жалғауларымен таныстырып, олардың сұрақтарын меңгерту. Оқушылардың топпен жұмыс істеу, ойлау, есте сақтау, зерделеу қабілеттерін дамыту.
  • Жұмбақ математика

    1 - ден 5 - ке дейін тура және кері санау, геометриялық пішіндерді ажырату; жұмбақ құрастыру, логикалық тапсырмаларды орындау арқылы балалардың тілін, ой – өрісін, ойлау қабілетін дамыту. ...
  • «Наурыз» С. Сейфуллин

    С. Сейфуллиның «Наурыз» өлеңді мәнерлеп оқиды. Сыни ойлауға үйренеді. Өлеңді жан - жақты талдайды. Жеке тұлға ретінде шығармашылыққа, іздемпаздылыққа баулу.
  • Ш. Мұртаза «Эльза – кішкентай періште»

    Жазушының өмірі мен шығармашылығынан мәлімет беру, үзіндіні толық талдау арқылы оқырманның рухани жан дүниесін байытудағы көркем шығарманың күш - қуатын таныту, идеялық мәнін ашу.
  • Презентацияларды құру. Безендіру шаблондары

    Презентацияны құру технологиясы туралы білімдерін қалыптастыру. Презентацияны жасауда өз шаблондарын құру технологиясын үйрену және оны практикада қолдана білу.
Соңғы пікірлер
Загрузка...
Өз пікіріңді білдір
5 күндік оқу кестесі дұрыс па?
Ия керемет
Бұрыннан күткем
Еш өзгеріс келтірмеді
Маған бәрібір
Жоқ бұрынғысы дұрыс еді
Сайтта кім бар
Барлығы: 135
Қолданушылар: 0
Қонақтар: 135
Роботтар: 2
Ілмек сөздер
Сайт статистикасы
Яндекс.Метрика