Сыр сүлейі - Нұртуған

Сабақтың тақырыбы: Сыр сүлейі - Нұртуған

Сабақтың мақсаты:
а) Білімділігі: Нұртуған жыраудың өмірі мен шығармашылығы жайлы әңгімелеу, түсіндіру.
б) Тәрбиелігі: Нұртуған жыраудың "Қанеки, тілім, сөйлеші" термесін үйрете отырып, оқушыларды үлкенді сыйлауға, мейірімді, инабатты, білімді, өнерлі азамат болып өсуге тәрбиелеу.
в) Дамытушылығы: Нұртуған жыраудың „Өсиет„ термесін үнтаспадан тыңдата отырып, халқымыздың әдеп - ғұрпын сақтауға, оқушылардың туған жерге, елге деген сүйіспеншілігін арттыру.

Сабақтың типі: Жаңа сабақ
Сабақтың түрі: Аралас сабақ (Топтастыру орындау)
Сабақтың әдісі: Әңгімелеу, сұрақ - жауап.
Сабақтың көрнекілігі: Интерактивті тақта, үнтаспа
Пәнаралық байланыс: Қазақ тілі, тарих, математика
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі: Оқушыларды түгелдеу;
Оқушылардың назарын сабаққа аудару

ІІ. Үй тапсырмасын пысықтау.
1. Жиенбай жырау қай жерде дүниеге келді? қандай тұлға?
2. Тұрмағанбет жырау қай жерде дүниеге келді және қандай термелері бар?
3. Жиенбай жырау қандай тұлға, қай жерде дүниеге келген?
4. Жырау деп кімді айтады, жыршы деп кімді айтады?

ІІІ. Оқушының білімін жан - жақты тексеру.
1."Эпос"сөзінің мағынасын түсіндіріп бер?
2. Терме дегеніміз не?
3. Бұқар жырау қай ханның ақылшысы, кеңесшісі болған?
4. Бұқар жыраудың өсиет термесін орындап бер?
5. Махамбет қандай тұлға? Оның өзіңе таныс күйін ата?
6. Махамбеттің „Мен, мен едім, мен едім„термесін орындап бер?
7. Базар жырау өз термесінде адам бойындағы қандай қасиеттерді салыстырып айтады? Термені есіңе түсір?

ІV Жаңа сабақ Сыр сүлейі - Нұртуған
1) Нұртуған жыраудың өмірі мен шығармашылығы жайлы түсінік беру.
2) Нұртуған жыраудың„Қанеки, тілім, сөйлеші„ термесін үйретіп, орындау.
3) Үнтаспадан терме тыңдау.

V. Жаңа сабақты бекіту.
1) Нұртуған жырау қай жерде дүниеге келген?
2) Нұртуған аталарың кім болған?
3) Нұртуған бұл термесі арқылы жастарды неге шақырады?

VI. Жаңа сабақты меңгергендігін тексеру.
1) Нұртуған атындағы жыраулық мектеп қай жерде ашылған?
2) Жырау дегеніміз кім? Өзіңе таныс жырауларды ата?
3) 4 - ке және 1 - ге саналатын нотаның ұзақтығын айтып бер?
4) Бота Сүлейменова кім?

Жаңа сабақты қорытындылау
1) Топтастыру әдісі бойынша Нұртуған жырау туралы оқушылар - дың ойын білу.
2) Термені үйреніп, орындау.
VІІІ. Үйге тапсырма
Нұртуған жыраудың „Қанеки, тілім, сөйлеші „термесін жаттау
ІХ. Бағалау
Материал рейтингісі:
  • 0
барлық дауыс бергендер: 0
Басқа жаңалықтарды оқу:
Ақпарат
Қонақтар,тобындағы қолданушылар пікірін білдіре алмайды.
Үздік жаңалықтар
Серіктестер жаңалықтары
  • Көңілді 8-наурыз

    Мақсаты: аналарды құрметтеуге, сыйлауға тәрбиелеу; Аналар үшін мерекелік көңіл күй тудыру, қуаныш сыйлау;
  • Табиғатым - тағдырым

    Жеңіс негізгі мектебінің бастауыш сынып және өзін – өзі тану пәнінің мұғалімі Базарбаева Айгүл Оразалықызы
  • Туған жер төсінде

    Жеңіс негізгі мектебінің бастауыш сынып және өзін – өзі тану пәнінің мұғалімі Базарбаева Айгүл Оразалықызы
  • Көктем құстары

    Атырау қалалық №20 «Алтын балық» мүмкіншіліктері шектелген балаларға арналған балабақшасы тәрбиешісі Мединиева Света Нурмукашевна
  • Орман жан - жануарларының қысқы тіршілігі

    Атырау қалалық №20 «Алтын балық» мүмкіншіліктері шектелген балаларға арналған балабақшасы тәрбиешісі Мединиева Света Нурмукашевна
  • Алтын балық сыйлықтары

    Атырау қалалық №20 «Алтын балық» мүмкіншіліктері шектелген балаларға арналған балабақшасы тәрбиешісі Мединиева Света Нурмукашевна
  • Жерұйығым - Жер-Ана - Саябағым

    Сабақтың мақсаты: Оқушыларға ата - бабаларымыздан қалған қастерлі де қасиетті мұралардың бірі – табиғатты аялау, оған қамқорлық жасау, Оны көркейту мәселелері жөнінде ой тастау
  • Қысқы ойын

    Қызылорда облысы, Қазалы ауданы, Әйтеке би кенті, № 7 «Балдырған» балалар бақшасы тәрбиеші: Қарымсақова Рабиға
Әкімшілікпен хабарласу
Эл.почта: kum2017@yandex.ru

Жеке хабарлама жіберу

Жарнама беру
Өз пікіріңді білдір
Жазғы демалысыңызды қайда өткізесіз?
Шетелде
Қазақстанда
Үйде
Құрылыс жасаймын
Демалмаймын
Сайтта кім бар
Барлығы: 19
Қолданушылар: 0
Қонақтар: 19
Роботтар: 2
Соңғы пікірлер
Ілмек сөздер
Сайт статистикасы
Яндекс.Метрика