Елдік пен ерліктің ескерткіші
Сыныбы: | 9 | |||||||
Пәні: | Қазақ әдебиеті | |||||||
Тақырыбы: | Елдік пен ерліктің ескерткіші | |||||||
Мақсаты: |
| |||||||
Түрі: | Жаңа білімді меңгерту | |||||||
Әдісі: | алдын ала оқыту, зерттеу, баяндау, топтастыру, салыстыру (СТО стратегиясы), ақпараттық-коммуникативтік технология | |||||||
Көрнекілігі : | Электронды слайд, электронды оқулық, бейнематериалдар | |||||||
Пәнаралық байланыс: | география, тарих. | |||||||
Сабақ барысы: |
Сәлемдесу Оқушылар назарын сабаққа аудару Дайындықтарын тексеру
«Тірек символдар» стратегиясы
Қобыз, тастағы жазу, батыр бейнесі арқылы әңгіме құрау. Құралған әңгіме арқылы жаңа тақырыпқа кіру.
Өткен сабақты қорытындылау. «Күлтегін» ескерткіші қандай халықтарға ортақ асыл мұра? Ежелгі дәуір ақындары, ойшылдары, ғұламалары Ежелгі дәуір әдебиетіне жататын жырлар | |||||||
Сәйкестендіру әдісі | «Ежелгі дәуір мұралары»
| |||||||
Оза оқыту технологиясы | Дайындап келген қосымша материалды зерттеу (әр топ өздері тапқан материалдарын талқылайды)
| |||||||
Мағынаны тану | Сабақ эпиграфымен жұмыс. Болмасын деп байлығы басқаға азық, Кеткен бабам тарихын тасқа жазып. (Б.Бәйітұлы) Ежелгі түркілер үшін айтулы кезең 545 жыл болды. Осы жылы Ұлы түркі қағанаты өмірге келген еді. Сөйтіп түркілер өздерінің тұңғыш мемлекетін құрады. Бумын қаған түркі тайпаларының басын қосып, әлемге әйгілі түркі қағанатының негізін құрады. | |||||||
Жаңа сабақ | Бейнематериал көрсету «Күлтегін ескерткіші» https://youtu.be/dE46jWbdDZI Жыр жолдарымен жұмыс. Мәнерлеп оқып, мазмұнын түсіну. Тізеліні бүктірген. Ілгері – Қадырқан қойнауына дейін, Кері – Темір қақпаға дейін жайлаған. Екі аралықта жүрген иесіз көк Түріктерді Осылай қоныстандырған екен. | |||||||
Кестемен жұмыс жасау. |
| |||||||
Қорытынды | «Күлтегін» ескерткіші тақырыбына кластер сызу | |||||||
Бағалау | ||||||||
Үйге тапсырма | Жырды хрестоматиядан толық оқып, композициялық жоспар құру. |
Қонақтар,тобындағы қолданушылар пікірін білдіре алмайды.