Қарлығаш пен дәуіт
Оңтүстік Қазақстан облысы,
Кентау қаласы, №12 жалпы орта мектептің
бастауыш сынып мұғалімі
Косжанова Меруерт Муслумхановна
Сабақтың тақырыбы: Қарлығаш пен дәуіт
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Ертегінің мазмұнын ашу. Достықтың адам өмірі үшін маңызына тоқталу. Оқушылардың жүргізіп оқу дағдыларын қалыптастыру.
Дамытушылық: Оқушылардың ойлау дағдылары мен шығармашылық ізденіс әрекетін дамыту. Балалардың оқуға, білімге деген құштарлығын арттыру.
Тәрбиелік: Елін сүюге, адамгершілік, адалдық, ізгілікке, ғылым білімді меңгерген, көкірегі ояу азамат болуға тәрбиелеу
Пәнаралық байланыс: қазақ тілі, бейнелеу өнері, дүниетану
Сабақтың түрі: аралас сабақ
Сабақтың әдісі: баяндау, талдау, сұрақ - жауап, сто
Әдіс - тәсілдер Сұрақ - жауап, түсіндіру.
Көрнекіліктер: Оқу құралдары, кестелер, суреттер
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру:
- Сыныпта ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру.
Ендеше, сөз асылын, тіл тазалығын сезінетін әдебиеттік оқу сабағымызды бастайық.
Әдебиетім ардақтым,
Дамытар мені жан - жақты.
Өз тілімде сөйлесем,
Ойым менің салмақты
Топқа бөлу Оқушыларды сурет қиындыларын жинау арқылы топқа бөлу.
1. Топ - Қарлығаш
2. Топ - Дәуіт
3. Топ - Жылан
ІІ. Үй тапсырмасы:
Үй тапсырмасын Кезбе тілші әдісі арқылы сұрау
Өткен сабаққа байланысты оқушылардан сұрау:
- Үлкенді де, кішіні де сыйлайтын бала қандай бала?
- Қайырымды болу үшін балаға қандай қасиеттер қажет?
- Нодардың қайырымды бала екенін қай әрекетінен байқадың?
- Нодар екінші қайық сатып алуды әкесінен неліктен «ақырын ғана» сұрады?
- Әкесі Нодардың бұл қылығына қалай қарады?
Қызығушылықты ояту
ІІ. Жаңа сабақ:
Жаңа материалмен жұмыс. Бейне фильм «Қарлығаш пен дәуіт»
Мұғалімнің түсіндірмесі: «Қарлығаш» атты ертегіні дауыстап, тізбектетіп оқыту.
Топтық жұмыс: Әр топ өздеріне сипаттама жасайды.
Сөздік жұмыс. Дәуіт – шегірткеге ұқсас, алдыңғы екі аяғы ұзын жәндік.
- Қарлығаш балапанын қалай басып шығарады?
- Ұяда қанша балапан бар дейді?
- Бір күні қарлығаш ұяға жақындап қалған нені көрді?
- Қарлығаш жыланнан қалай құтылады?
Жыланды көргенде қарлығаштың қатты қиналған жерін тауып оқы.
- Оқыған кезіңде қандай сезім пайда болды?
(Жыланды түсі суық танып тұрды.
Көзінен мөлт - мөлт жасы тамып тұрды.
Анаға бала деген қандай қымбат!
Жүрегі алас ұрып жанып тұрды....)
Дәптермен жұмыс: Өлеңде кездесетін жәндіктер мен құстардың аттарын былайша жаз.
Жәндіктер: инелік, шыбын - шіркей, құрт - құмырсқа, бал ара, шегіртке, жылан, қоңыз, есекқұрт, шылаушын, көбелек, дәуіт.
Құстар: бозторғай, ала қаз, көк ала үйрек, қарлығаш.
ДЖИКСО әдісі: Қарлығаш пен дәуіт ертегісінің желісі бойынша қойылым көрсету.
1. Топ – Қарлығаш
Қарлығаш жардың қуысына ұя салып, балапан шығарыпты. Анасы азық әкелуге кеткенде, балапандары шыдамсыздана күтумен болады екен..
Бір күні қарлығаштың ұясына жылан өрмелеп бара жатады. Мұны көрген қарлығаш шыр - шыр етіп, балапандарына арашашы іздейді. Ұшып көкекке барады.
Қарлығаш: «Көкек, маған көмек бере гөр, балапандарымды жылан жейін деп жатыр!» – дейді.
- Бүркіт қонаққа шақырып еді, уақытым жоқ, – дейді көкек.
Қарлығаш ұшып қарғаға келеді. – Қарғажан, маған көмек бере гөр. Балапандарымды жылан жегелі жатыр, – дейді жылап тұрып.
Қарға қарлығашқа бұрылып қарамастан: Мен үйленейін деп жатырмын, мазамды алма! – дейді маңғазданып.
Қарлығаштың амалы таусылып, шырылдап ұшып келеді. Қарлығашқа дәуіт.- Улы жылан балапандарымды жұтпақшы болып, ұяма өрмелеп барады. - Олай болса, мені тезірек жеткіз, - дейді дәуіт. Қарлығаш қанатын тосады. Қарлығаш пен дәуіт көзді ашып - жұмғанша ұяға жетеді. Дәуіт ұяға жетіп қалған жыланға тап береді. Жылан сылқ етіп жерге құлап түседі.
Дәуіттің ерлігіне сүйсінген қарлығаш онымен айнымас дос болады.
Содан бері талай заман өтсе де, қарлығаш пен дәуіт бір ұяда тұрып, бірге өмір сүретін болды.
2. Топ - Дәуіт
Сурет салу. Ертегі кейіпкерлерін.
3. Топ - Жылан Ой толғаныс
Үйге тапсырма беру.
-«Қарлығаш пен дәуіт» ертегісін түсінік айту, шағын ертегі құру.
Бағалау Сабаққа қатысқан оқушыларды бағалап, баға қою.
Кері байланыс Оқушылар бір - біріне деген тілектерін стикерге жазып, мәуе ағашына жапсырады. Плакат стикер.
Слайдын жүктеу
Кентау қаласы, №12 жалпы орта мектептің
бастауыш сынып мұғалімі
Косжанова Меруерт Муслумхановна
Сабақтың тақырыбы: Қарлығаш пен дәуіт
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Ертегінің мазмұнын ашу. Достықтың адам өмірі үшін маңызына тоқталу. Оқушылардың жүргізіп оқу дағдыларын қалыптастыру.
Дамытушылық: Оқушылардың ойлау дағдылары мен шығармашылық ізденіс әрекетін дамыту. Балалардың оқуға, білімге деген құштарлығын арттыру.
Тәрбиелік: Елін сүюге, адамгершілік, адалдық, ізгілікке, ғылым білімді меңгерген, көкірегі ояу азамат болуға тәрбиелеу
Пәнаралық байланыс: қазақ тілі, бейнелеу өнері, дүниетану
Сабақтың түрі: аралас сабақ
Сабақтың әдісі: баяндау, талдау, сұрақ - жауап, сто
Әдіс - тәсілдер Сұрақ - жауап, түсіндіру.
Көрнекіліктер: Оқу құралдары, кестелер, суреттер
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру:
- Сыныпта ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру.
Ендеше, сөз асылын, тіл тазалығын сезінетін әдебиеттік оқу сабағымызды бастайық.
Әдебиетім ардақтым,
Дамытар мені жан - жақты.
Өз тілімде сөйлесем,
Ойым менің салмақты
Топқа бөлу Оқушыларды сурет қиындыларын жинау арқылы топқа бөлу.
1. Топ - Қарлығаш
2. Топ - Дәуіт
3. Топ - Жылан
ІІ. Үй тапсырмасы:
Үй тапсырмасын Кезбе тілші әдісі арқылы сұрау
Өткен сабаққа байланысты оқушылардан сұрау:
- Үлкенді де, кішіні де сыйлайтын бала қандай бала?
- Қайырымды болу үшін балаға қандай қасиеттер қажет?
- Нодардың қайырымды бала екенін қай әрекетінен байқадың?
- Нодар екінші қайық сатып алуды әкесінен неліктен «ақырын ғана» сұрады?
- Әкесі Нодардың бұл қылығына қалай қарады?
Қызығушылықты ояту
ІІ. Жаңа сабақ:
Жаңа материалмен жұмыс. Бейне фильм «Қарлығаш пен дәуіт»
Мұғалімнің түсіндірмесі: «Қарлығаш» атты ертегіні дауыстап, тізбектетіп оқыту.
Топтық жұмыс: Әр топ өздеріне сипаттама жасайды.
Сөздік жұмыс. Дәуіт – шегірткеге ұқсас, алдыңғы екі аяғы ұзын жәндік.
- Қарлығаш балапанын қалай басып шығарады?
- Ұяда қанша балапан бар дейді?
- Бір күні қарлығаш ұяға жақындап қалған нені көрді?
- Қарлығаш жыланнан қалай құтылады?
Жыланды көргенде қарлығаштың қатты қиналған жерін тауып оқы.
- Оқыған кезіңде қандай сезім пайда болды?
(Жыланды түсі суық танып тұрды.
Көзінен мөлт - мөлт жасы тамып тұрды.
Анаға бала деген қандай қымбат!
Жүрегі алас ұрып жанып тұрды....)
Дәптермен жұмыс: Өлеңде кездесетін жәндіктер мен құстардың аттарын былайша жаз.
Жәндіктер: инелік, шыбын - шіркей, құрт - құмырсқа, бал ара, шегіртке, жылан, қоңыз, есекқұрт, шылаушын, көбелек, дәуіт.
Құстар: бозторғай, ала қаз, көк ала үйрек, қарлығаш.
ДЖИКСО әдісі: Қарлығаш пен дәуіт ертегісінің желісі бойынша қойылым көрсету.
1. Топ – Қарлығаш
Қарлығаш жардың қуысына ұя салып, балапан шығарыпты. Анасы азық әкелуге кеткенде, балапандары шыдамсыздана күтумен болады екен..
Бір күні қарлығаштың ұясына жылан өрмелеп бара жатады. Мұны көрген қарлығаш шыр - шыр етіп, балапандарына арашашы іздейді. Ұшып көкекке барады.
Қарлығаш: «Көкек, маған көмек бере гөр, балапандарымды жылан жейін деп жатыр!» – дейді.
- Бүркіт қонаққа шақырып еді, уақытым жоқ, – дейді көкек.
Қарлығаш ұшып қарғаға келеді. – Қарғажан, маған көмек бере гөр. Балапандарымды жылан жегелі жатыр, – дейді жылап тұрып.
Қарға қарлығашқа бұрылып қарамастан: Мен үйленейін деп жатырмын, мазамды алма! – дейді маңғазданып.
Қарлығаштың амалы таусылып, шырылдап ұшып келеді. Қарлығашқа дәуіт.- Улы жылан балапандарымды жұтпақшы болып, ұяма өрмелеп барады. - Олай болса, мені тезірек жеткіз, - дейді дәуіт. Қарлығаш қанатын тосады. Қарлығаш пен дәуіт көзді ашып - жұмғанша ұяға жетеді. Дәуіт ұяға жетіп қалған жыланға тап береді. Жылан сылқ етіп жерге құлап түседі.
Дәуіттің ерлігіне сүйсінген қарлығаш онымен айнымас дос болады.
Содан бері талай заман өтсе де, қарлығаш пен дәуіт бір ұяда тұрып, бірге өмір сүретін болды.
2. Топ - Дәуіт
Сурет салу. Ертегі кейіпкерлерін.
3. Топ - Жылан Ой толғаныс
Үйге тапсырма беру.
-«Қарлығаш пен дәуіт» ертегісін түсінік айту, шағын ертегі құру.
Бағалау Сабаққа қатысқан оқушыларды бағалап, баға қою.
Кері байланыс Оқушылар бір - біріне деген тілектерін стикерге жазып, мәуе ағашына жапсырады. Плакат стикер.
Слайдын жүктеу
Оқи отырыңыз
Шылау
Шылаудың басқа сөз таптарынан мынандай айырмашылықтары бар екні түсіндіріледі. - Шылаудың толық мағынасы болмайды. - Сөйлем ішінде шылау сөйлем мүшесі бола алмайды. - Шылаулар сөз бен сөзді, сөйлем мен сөйлемді байланыстырады. - Шылаулар өзі
Болымды және болымсыз етістіктер
Тыйым сөздермен жұмыс. Балалар, қазақтың ырым, тыйым сөздері – кез келген адамды жамандық жасамауға, әдепті болуға үйрететін тәлімі мол сөздер. Ендеше, тыйым сөздер айтып көрейік. 1. Бос бесікті тербетпе. 2. Малды теппе.
Төлеген Айбергеновтың “Ана”өлеңі
Атырау қаласындағы химия - биология бағыттағы Назарбаев Зияткерлік мектебінің қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалімі Текеева Жанша Тажибаевна
Көп мағыналы сөз, омоним, синоним, антонимнен өткенді қайталау
Омоним, синоним, антонимдер туралы түсініктерін тексеру, өткен тақырыптарға мысалдар келтіру.
Күй сандықты ашамыз
БҚО, Ақсай қаласы №3 МДБҰ Жоғары санатты музыка жетекшісі Нуралиева Галия Аленовна
Пікірлер (0)
Ақпарат
Қонақ,тобындағы қолданушылар пікірін білдіре алмайды.
Қонақ,тобындағы қолданушылар пікірін білдіре алмайды.