Білімділер поралы

Көшпелілердің әдет-ғұрпы мен діни түсініктері

Көшпелілердің әдет-ғұрпы мен діни түсініктері
Қазақстан тарихы 6 сынып
Өткізу түрі: Ауызша сабақ - 2, БжС технологиясы. Мұғалімдерге арналған әдістемелік басшылық «Стандарттық мазмұн» 6 сынып.
Мақсаты: сабақта норматив талабына сай оқушылардың оқу материалын 63% меңгеруіндегі логикалық және сыни тұрғыда ойлау шапшаңдығын, сөздік қорын, ақпараттық құзіреттілігін дамыту. Жетістікке жеткен адам көрсеткіші ретінде, пәнді сапалы меңгеруге қызығушылық таныту және ынталандыру.
Міндеті: технологиялық картаның регламентін орындау.
Жоспарланған нәтиже: қойылған мақсатқа жету.
Сабақтың көрнекіліктері: матрица, интерактивті тақта, слайд, сынып тақтасы

Ұйымдастыру кезеңі.
Мотивация (2 минут)
Сәлеметсіздер ме құрметті қонақтар, ата - аналар, оқушылар!
Оқушылар: Сәлеметсіздер ме, құрметті қонақтар. Мектебімізге қош келдіңіздер!
Здравствуйте, дорогие гости. Добро пожаловать в нашу школу!
Good morning dear guests, welcome to our school
Бүгінгі біздің сабағымыз БжС технологиясының «Ауызша сабақ - 2″ картасы негізінде өтеді.
Ұжымды белсендіру үшін көшбасшыға сөз берейік.
Айда: Біз мықтымыз ба?
Сынып: Иә
Айда: Біз алғырмыз ба?
Сынып: Иә
Айда: Біз шапшаңбыз ба?
Сынып: Иә
Айда: Біз қойылған нәтижеге жете аламыз ба?
Сынып: Иә
Айда: Олай болса АЛҒА, АЛҒА, АЛҒА!
Сынып: АЛҒА, АЛҒА, АЛҒА!

Сабақтың ұраны: «Білген сайын келеді біле бергім, білімдіні сүйетінін білем елдің».
Іс әрекет тәсілдері мен білімдер кешенін өзектендіру
Бір мәрте қол соғып зейіндерін шоғырландыру
Өткен тақырып бойынша қарама - қарсы сұрақтар:
1. Көшпенділер немен етене жақын? Табиғат
2. Нені сақтау көшпенділердің рухани мәдениетінің ерекше үлгілері? Табиғаттың үйлесімділігін, аруаққа бас ию, сөз қадірін түсіну, ата салты
3. Сақтардың түсінігінде әлем неше бөліктен тұрады? Үш әлем: жер асты, жер әлемі, аспан әлемі
4. Не туралы түсінің Есіктен табылған сақ патшасының бас киімінде бейнеленген? Сақтардың ғарыш туралы түсінігі
5. Баскиімнің алдыңғы жағында нені бейнелеген? Бүкіл аспан әлемінің бейнесі болып табылатын күн белгісі
6. Көшпелілер әлем бағытын қалай тұрып анықтаған? Бетін шығысқа бұрып
7. Нені адамның дүниеге келуімен, өмірдің басталуымен байланыстырған? Күннің шығуы мен Айдың тууын
8. Қола, ерте темір дәуірінің көшпелілері қайтыс болған адамды жерлегенде басын қайда қаратып қойған? Батысқа
9. Олардың дүниетанымы не түрінде болды? Анимизм
10. Адамның жер бетіндегі өмірі не деп аталынды? Бұл дүние (фәни)
11. Қай дүние мәңгілік деп білді? Бақи
12. Қайдан табылған айылбаста үш жыртқыштың шалқасынан құлаған киікті жұлмалап жатқан көрінісі бейнеленген? Орталық Қазақстаннан
13. Бұл сақ дәуірі адамдарының түсінігі бойынша тіршілік иелерінің несін суреттейді? Өлім мен өмір арасындағы күресін
14. І Петрдің не деп аталатын мұрағаттарынан да осындай өлім мен өмір күресі ерекше айқын көрінеді? «Сібір коллекциясы»
15. Қазақстан аумағында жаппай таралған нелер сақтардың бейнелеу өнерінің ескерткіші болып табылады? Петроглифтер - жартастардағы суреттер.
16. Таңбалы аңғарынан Қойбағар, Арпаөзен жартастарында сақтардың несі бар? Ондаған бейнелері
17. Сонымен өмір мен өлім үшін күрес қайда көрініс тапқан? Жартастағы гравюраларда және сақтардың қолданбалы өнер бұйымдарында да
18. Олардың арасында суретшінің өзіне ұнаған кейіпте салынған нелердің бедерлері бар? Бұғылардың суреттері, аю мен басқада жыртқыш аңдардың
19. Аң бейнелері бар заттар қасиетті не саналды? Тұмар немесе бойтұмар
20. Сақтардың түсінігінде сәйгүлік жылқыны немен байланыстырады? Күнмен және отпен

Екі минус алған оқушыға «Құтқару шеңбері» сұрақтары:
1. Әрбір ру не тайпаның не есептелген? Бұғы, қасқыр, арқар, жолбарыс, дала бүркіті, т. б аңдар.
2. Есік қорғанынан табылған патшаның несінде бейнеленген қанатты аттар күн қозғалысын білдіреді? Бас киімінде
3. Көне түркілер тас мүсіндерінің бетін қайда қаратқан? Шығысқа

Мұғалім: Бактыбаева Зарина Узакбаевна
Толық нұсқасын жүктеу
Материал рейтингісі:
  • 0
барлық дауыс бергендер: 0
Басқа жаңалықтарды оқу:
Загрузка...
Ақпарат
Қонақтар,тобындағы қолданушылар пікірін білдіре алмайды.
Үздік жаңалықтар
Бәйге бөлімі
  • Having fun. Abilities.

    To learn and practise Can/can't. To develop the pupil's habits of reading, speaking and writing, to support an interest to the English lesson.
  • Әртүрлі саладағы модельдер

    модель түрлерімен ажырата білуге, модель түрлерін анықтауға, модельдеудің қажеттілігін, оның пайдасын түсіндіру; оқушының шығармашылығын, ойлау қабілетін арттыру; еркін пікір білдіру мен өзара ...
  • Жұлдызды аспан

    Жұлдызды аспан – шоқжұлдыздар мен жұлдыздар олардың атаулары мен белгіленулері туралы ақпарат беру, айырмашылығын көрсету.
  • Зат есімнің септелуі

    Зат есімнің септелуі туралы түсінік беру. Септік жалғауларымен таныстырып, олардың сұрақтарын меңгерту. Оқушылардың топпен жұмыс істеу, ойлау, есте сақтау, зерделеу қабілеттерін дамыту.
  • Жұмбақ математика

    1 - ден 5 - ке дейін тура және кері санау, геометриялық пішіндерді ажырату; жұмбақ құрастыру, логикалық тапсырмаларды орындау арқылы балалардың тілін, ой – өрісін, ойлау қабілетін дамыту. ...
  • «Наурыз» С. Сейфуллин

    С. Сейфуллиның «Наурыз» өлеңді мәнерлеп оқиды. Сыни ойлауға үйренеді. Өлеңді жан - жақты талдайды. Жеке тұлға ретінде шығармашылыққа, іздемпаздылыққа баулу.
  • Ш. Мұртаза «Эльза – кішкентай періште»

    Жазушының өмірі мен шығармашылығынан мәлімет беру, үзіндіні толық талдау арқылы оқырманның рухани жан дүниесін байытудағы көркем шығарманың күш - қуатын таныту, идеялық мәнін ашу.
  • Презентацияларды құру. Безендіру шаблондары

    Презентацияны құру технологиясы туралы білімдерін қалыптастыру. Презентацияны жасауда өз шаблондарын құру технологиясын үйрену және оны практикада қолдана білу.
загрузка...
Өз пікіріңді білдір
Қанша жалақы аласыз?
25000-35000
35000-45000
45000-55000
55000-75000
75000-100000
100000-250000
Сайтта кім бар
Барлығы: 28
Қолданушылар: 0
Қонақтар: 28
Роботтар: 4
Соңғы пікірлер
Ілмек сөздер
Сайт статистикасы
Яндекс.Метрика